According to reaction stoichiometry 2 moles of H2 react with 1 mole of O2 to for
ID: 700315 • Letter: A
Question
According to reaction stoichiometry 2 moles of H2 react with 1 mole of O2 to form 2 moles of H2O per mole of reaction for which 483.6KJ of heat is released.This means for complete conversion of 1.5 moles of O2 3 moles of H2 will be reaquied and for 2 moles of H2 1 mole of O2 is required. So here O2 is in excess.With 2 mole of H2 1 mole of reaction occurs.So one mole of reaction occurs.We know, E= q+w
H= E + (PV)= E+ PV as P is constant.
Therefore H=q
W=-P V=1*22.4 atm L= 2269 J.This is work done on the system.Work done by the system will be negative of it.
q=-483.6KJ
So E=-481.3KJ internal energy change
Please comment in case of doubt.I'll help.
Explanation / Answer
Page 6 ofs 10 points) Consider the reaction, 2H:(g) + O2(g) 2H2O(g) Horn -483.6 kj/mol = ran of fh: (e) and 1.50 moles of O-e) are converted to H-O() against a pressure of 1.00 atm at 25.0 C. Assume that the reaction goes to completion. eulote the work (w) done by this reaction. (b) what is the change in internal energy (AU) for thisRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.