ANSWER: The balanced equation is : C 2 H 4 + Cl 2 ------------------> C 2 H 4 Cl
ID: 700312 • Letter: A
Question
ANSWER:
The balanced equation is :
C2H4 + Cl2 ------------------> C2H4Cl2
As per stiochiometry of the reaction 1 mole of Cl2 is required to react with one mole of C2H4 to form one mole of the product C2H4Cl2.
No. of moles of C2H4 = mass of C2H4 / Molar mass of C2H4 = 14.18g / 28.0g = 0.506 moles
Similarly
No. of moles of Cl2 = 14.18 / 70.9 = 0.2 moles
Since moles of chlorine is less than required ( to react with ethene , 0.506) , it will act as limitting reagent i.e the amount of product formed will be determined by chlorine.
Since one mole of chlorine forms one mole of product (C2H4Cl2) , 0.2 moles of Cl2 should form 0.2 moles of the product. This is called theoretical yield.
Mass of the product expected = theoretical yield = Molar mass of the product X moles of the product expected
Theoretical yield = 98.9 X 0.2 = 19.78g
Mass of the product formed in the reaction = actual yield = 19.00g
Pecent yield = (Actual yield / theoretical yield) X 100 = (19.00 / 19.78 ) X 100 = 96.05%
Explanation / Answer
please show all working step by step please.
Lalo ailed athylone chlecidey acl stan he prt parted by reac tion Caleadlate the parceat wald af the mabkq. Catclz ockeally obtRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.