ANSWER: Write the given reaction. 2 H2O(g) = 2 H2(g) + O2(g) deltaH = 483.6 kJ/m
ID: 700310 • Letter: A
Question
ANSWER:
Write the given reaction.
2 H2O(g) = 2 H2(g) + O2(g) deltaH = 483.6 kJ/mol
Temperature = 25 C or 323 K
Step 1: Calculate the delta n = (Sum of product moles - Sum of reactant moles).
= ((2+1)-2)= 1mol
Step 2.
Calculate the work done.
W = RT x Delta n
= (( 8.314 x10^-3 KJ/mol K) x (322 K) x1mol)
= 2.677 KJ
Step 3:
Calculate the internal energy changes of this reaction,
Formula: Delta U = Delta H - (RT x Delta n)
= (2 mol x 483.6 kJ/mol)- (( 8.314 x10^-3 KJ/mol K) x (322 K) x1mol)
= (967.2 KJ - 2.677 KJ)
= 964.523 KJ.
So the Internal Energy Changes of this reaction is 964.523 KJ
Explanation / Answer
please solve this question step by step.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.