Moles of oxygen = mass / molecular weight = 90g / 32g/mol = 2.8125 mol From the
ID: 700308 • Letter: M
Question
Moles of oxygen = mass / molecular weight
= 90g / 32g/mol
= 2.8125 mol
From the stoichiometry of the reaction
3 mol O2 reacts with = 1 mol C2H4
2.8125 mol O2 reacts with = 2.8125/3= 0.9375 mol C2H4
O2 is limiting reactant
C2H4 is excess reactant
3 mol O2 produces = 2 mol CO2
2.8125 mol O2 produces = 2*2.8125/3 = 1.875 mol CO2
From the ideal gas equation
At STP
Pressure P = 1 atm
Temperature T = 273.15 K
Volume of CO2 = nRT/P
V = 1.875*0.0821*273.15/1
V = 42.05 L
Part b
C2H4 is excess reactant
Unreacted C2H4 = initial C2H4 - reacted C2H4
= 1.5 - 0.9375
= 0.5625 mol
Explanation / Answer
50. Gaseous ethene reacts with oxygen according to the equation: C2H4 (g) + 301g) 2co, (g) + 2H2 (g) a) What volume of carbon dioxide at STP can be produced when 1.50 moles of ethene reacts with 90.0g of oxygen? 3 n 1.bmol b) Which material is in excess? How much of it remains unreacted?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.