Moles of helium gas= 14 moles, molesof Argon gas= 20 moles, total moles = moles
ID: 699391 • Letter: M
Question
Moles of helium gas= 14 moles, molesof Argon gas= 20 moles, total moles = moles of helium+ moles of Argon= 14+20=34, mole fractionof Argon= moles of Argon/total moles= 14/34=0.412
Partial pressure of argon= total pressure* mole fraction of Argon= 0.412*7.8 =3.2136 atm
mass of Xenon added = 440 gm, moles of Xenon= mass/atomic weight = 440/131.3=3.35 moles
total moles of gas after addition =34+3.35= 37.35 moles
since volume remained constant leading to increase in pressure. the gas law at constant temmperaute
n1/P1= n2/P2
where n1= 34 and n2= 37.35 and P1= 7.8 atm
P2= n2P1/n1= 37.35*7.8/34=8.6 atm
Volume of gas, V= n1RT/P1, R= 0.0821 L.atm/mole.K, n1= 34 T1=55 deg.c= 55+273= 328K
V= 34*0.0821*328/7.8=117.3 L
2. mass of helium= 10ug= 10*10-6 gm, atomic weight of He= 4, moles of Helium= 10*10-6/4 =2.5*10-6 moles
1 mole of any substance contains 6.023*1023 molecules
2.5*10-6 moles contains 2.5*6.023*1017 molecules=15.1*1017 molecules
1pico second =10-12 seconds
4587 molecules escape in 10-12 seconds
15.1*1017 molecules escape 15.1*1017*10-12/4587=329 seconds
3.154*107 seconds are there in 1 year
329 second are there in 1*329/(3.154*107)=1.04*10-5 years
Explanation / Answer
oles of 7.800 a Determine the partial pressure of the at ssoc argon gas in (11 poins) b. 440.0 g of xenon to the tank Determine the new total p presbure in the tank c. Determine the volume of the gas container d. Helium gas leaks from the container at the rate of 4587 molecules per picosecond. How mat years will it take to lose 10.0 g of helium from the tank?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.