Magnesium metal melts at 625 degree C and boils at 1450 degree C. It\'s density
ID: 699115 • Letter: M
Question
Magnesium metal melts at 625 degree C and boils at 1450 degree C. It's density is 2.85 grams/cc. Assuming an ideal gas calculate the volume occupied by 20.0 grams of magnesium vapor at its boiling point and under a pressure of 1234 torr. Then, if 40.5 grams of magnesium were dissolved in an excess of concentrated HCl, what volume of hydrogen gas would be released at STP and collected over Mercury? Magnesium metal melts at 625 degree C and boils at 1450 degree C. It's density is 2.85 grams/cc. Assuming an ideal gas calculate the volume occupied by 20.0 grams of magnesium vapor at its boiling point and under a pressure of 1234 torr. Then, if 40.5 grams of magnesium were dissolved in an excess of concentrated HCl, what volume of hydrogen gas would be released at STP and collected over Mercury?Explanation / Answer
PV= nRT
P = Pressure in atm
V= Volume in Liter
n = no of moles
R = 0.0821 L atm K-1 Mol-1
T = Temperature in Kelvin
Moles of Magnsium = 20 / 24.3 = 0.823 Moles
P = 1234 / 760 = 1.62 atm
V = ? n = 0.823 Moles T = 273 + 1450 = 1723 K
V = nRT / P = 0.823 x 0.0821 x 1723 / 1.62 = 71.86 Liter
Volume of Magnesium = 71.86 Liter
Question 2
Balanced equation:
Mg + 2 HCl ===> MgCl2 + H2
Reaction type: single replacement
40.5 grams of magnesium = 40.5 / 24.305 = 1.666 Moles
Moles of H2 produced = 1.6663 Moles
using the above formula we can calculate the volume
P = 1 atm V = ? n = 1.6663 Moles T = 273 K
V = nRT / P = 1.6663 x 0.0821 x 273 / 1 = 37.34 Liter
Volume of H2 gas = 37.34 Liter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.