Which compound has the highest nitrogen content by mass? a. KNO3 b. NO2 c. NH4CI
ID: 697589 • Letter: W
Question
Which compound has the highest nitrogen content by mass? a. KNO3 b. NO2 c. NH4CI d. Li3N 9. Find the percentage of the total mass that is due to water for each of the following hydrates. a. ZnSO4-7 H20 b. Mn(NO3)2 4 H20 10. Find the empirical formulas of compounds with the following percent compositions. a. 38.35% Cl and 61.65% F b. 59.35% Sr, 8.135% C, and 32.51% 11. Find the molecular formula of each compound, given its empirical formula and molar mass. a. CH20, 120 g/mol b. C2HCl, 181.5 g/molExplanation / Answer
Basis : 1 mole of substance,
1.moles =mass/molar mass and 1 mole means, mass= molar mass
atomic weights : K= 39, N= 14 and O= 16, Li= 7, Cl=35.5
1. mass of 1 mole of KNO3= 39+14+3*16= 101, mass % of N= 100*(mass of Nitrogen/total mass)=100* 14/101= 13.86%
2. NO2, mass of 1 mole of NO2= 14+32= 46, mass % of N =100* 14/46=30.43%
3. mass of 1 mole of NH4Cl= 14+4+35.5= 53.5, mass % of N= 100*14/53.5=26.17%
4. mass of 1 mole of Li3N= 7*3+14= 35, mass % of N= 100*14/35=40%
hihest mass % of N is there in Li3N.
2. mole =mass/molar mass and for 1 mole, mass =molar mass
Atomic weights : Zn=65.4, S= 32, H= 1 and O=16, Mn= 55 , N= 14
molar mass of ZnSO4= 65.4+32+4*16=161.4, 7H2O= 7*18= 126
molar mass of ZnSO4. 7H2O= 161.4+126= 287.4 g/mole, mass % of H2O= 100*126/287.4=43.84%
b) molar mas of Mn(NO3)2.4H2O= 55+2*(14+3*16)+4*18=251 , mass % H2O= 100*72/251=28.7%
3. Basis :100 gm of compound. It contains 38.35 gm of Cl and 61.52 g mof F
moles =mass / atomic weights, atomic weights : Cl= 35.5 and F= 20
moles of Cl : F= 38.35/35.5 : 61.65/20 =1 :3
empiricial formul is ClF3.
b) atomic weights : Sr= 88, C=12 and O= 16, basis :100 gm of substance
moles =mass/atomic weight
mass ratio of Sr: C: O= 59.35: 8.135: 32.51
mole ratio 59.35/88 : 8.135/12 : 32.51/16= 0.674: 0.67: 2 or 2/3 : 2/3 :2 or 2: 2: 6
the empirical formula is Sr2C2O6.
4. molar mas of CH2O= 12+2+16= 30, n= no of empirical formulae
n* 30 = molar mass of molecular compound, n*30=120, n= 4 hence molecular formula is C4H8O4.
molar mass of C2HCl= 2*12+1+35.5= 60.5, n*60.5 =181.5, n= 3
hence molecular formula is (C2HCl)3= C6H3Cl3.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.