A rigid 41.3-Liter container contains dry air at 32°C and 0.9 atm. Calculate the
ID: 696646 • Letter: A
Question
A rigid 41.3-Liter container contains dry air at 32°C and 0.9 atm. Calculate the required mass of water, in grams, that is required in order to saturate the air in water. Assume that pressure and temperature stay constant during the water's addition. Use three decimal figures in your answer.
Question 6 0 1 point A rigid 41.3-Liter container contains dry air at 32°C and 0.9 atm. Calculate the required mass of water, in grams, that is required in order to saturate the air in water. Assume that pressure and temperature stay constant during the water's addition. Use three decimal figures in your answer. Answer: 26.742 x (1.471)Explanation / Answer
Saturated conditions refer to partial pressure of water = vapor pressure of liquid
Vapor pressure of water at 32 deg.c can be calculated using Antoine equation
Antone equation for water is
Log Psat(mm HG)= 8.07131- 1730.63/(t+233.426)
Where t is in deg.c
At t= 32 deg.c
Log Psat(mm HG)= 8.07131- 1730.63/(32+233.426)
Psat= 35.57 mm Hg
Hence partial pressure of water vapor=35.57 mm Hg
Converting this into atm, partial pressure of water vapor = 35.57/760 atm=0.047 atm
Moles of water/moles of dry air = partial pressure of water vapor/partial pressure of dry air (1)
Moles of dry air can be calculated from gas law equation
PV= nRT
Where R =0.0821 L.atm/mole.K, n= PV/RT
P= pressure in atm=0.9 atm, V= 41.3L, T= 32 deg.c =32+273= 305K
Hence moles of dry air, n= 0.9*41.3/(0.0821*305)=1.48 moles
Hence from Eq.1
Moles of water/1.48= 0.047/0.9
Mole of water =1.48*0.047/0.9 =0.0773 moles of water vapor
Mass of water to be added = moles* molar mass =0.0773*18 gm =1.3914 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.