Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 10.67 Part A A piece of solid carbon dioxide with a mass of 5.40 g is pl

ID: 696588 • Letter: P

Question

Problem 10.67 Part A A piece of solid carbon dioxide with a mass of 5.40 g is placed in a 10.0-L vessel that already contains air at 710 torr and 24°C. After the carbon dioxide has totally vaporized, what is the partial pressure of carbon dioxide in the container at 24 °C? Poo2= 0.299 atm Submit My Answers Give Up Correct Part B After the carbon dioxide has totally vaporized, what is the total pressure in the container at 24 °C? Express your answer using four significant figures. Potal = 1 .270 atm Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Continue

Explanation / Answer

A)
T = 24 oC
= 297 k
n = (given mass of CO2)/(molar mass of CO2)
molar mass of CO2 = 44 g/mol
n = 5.40/44
= 0.123 mole
use,
P*V = n*R*T
P*10.0 = 0.123*0.082*297
P = 0.299 atm
B)
intial pressure = 710 torr
= 0.934 atm
total pressure = (intial pressure) + (pCO2)
= 0.934 + 0.299
= 1.233 atm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote