Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Look e4 DAt 100°C, the enthalpy of vaporization of liquid water is 40.7 kJ/mol.

ID: 696453 • Letter: L

Question

Look e4 DAt 100°C, the enthalpy of vaporization of liquid water is 40.7 kJ/mol. What is the enthalpy change that occurs when 2.50 mol of water evaporates at this temperature? A. 102 kJ B. -102 kJ C. 16.3 kJ D. -16.3 kJ 373.15 5. Liquid benzene has a heat capacity of 136 J/(K mol). How much heat is required to bring 20.0 mol of liquid benzene from 30.0 C to 40.0 °C, a temperature change of AT 10.0 K?. A. 27.2 J B.) 2.72 x 10J A = (20.0) (136)(100) =21200, . 1.36 J D. 1.36 x 10' J 2.7×104 J hon a bailing point of 109,15 K at 1.000 atm, and a vapor pressure of 42.80

Explanation / Answer

4)

delta H vap = 40.7 KJ/mol

number of mol = 2.50 mol

so,

delta H = number of mol * delta H vap

= 2.50 mol * 40.7 KJ/mol

= 102 KJ

Answer: A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote