Look at the problem in the picture related to thermodynamics. (Transient) A mixi
ID: 2997917 • Letter: L
Question
Look at the problem in the picture related to thermodynamics.
(Transient) A mixing tank initially contains 3000 kg of liquid water. The tank is fitted with two inlet pipes: one delivering hot water at a volumetric flow rate of 8x10^-4 m^3/s and one delivering cold water at a mass flow rate of 1.3 kg/s. In addition, the tank has an outlet pipe with a diameter of 0.1 m through which water travels at 0.5 m/s. How long does it take for the tank to empty assuming 1-D flow and constant mass flow rate in each of the pipes. Note: density of water is 1000 kg/m^3.Explanation / Answer
Net volume flow rate = 0.0008 + 0.0013 - Area*0.5
Area of outlet = 7.85E-3 m2
Net flow = -1.825E-3 m3/s to out
Time taken to empty 3000kg = time taken to empty 3000/1000 = 3m3
t = 3/1.825E-3 ~ 1644s = 27.4 mins
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.