Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A major component of gasoline is octane (C8H18). When octane is burned in air, i

ID: 695958 • Letter: A

Question

A major component of gasoline is octane (C8H18). When octane is burned in air, it chemically reacts with oxygen gas (O2) to produce carbon dioxide (CO2) and water (H2O). What mass of oxygen gas is consumed by the reaction of 2.6 g of octane. Round your answer to 2 significant digits. A major component of gasoline is octane (CHis). When octane is burned in air, it chemically reacts with oxygen gas (02) to produce carbon dioxide (Co2) and water (H,0) What mass of oxygen gas is consumed by the reaction of 2.6 g of octane? Round your answer to 2 significant digits

Explanation / Answer

molar mass of C8H18 = 114 g/mol
number of mole of C8H18 = (given mass)/(molar mass)
= 2.6/114
= 0.0228 mole
reaction taking place is
2C8H18 + 25O2 --> 16CO2 + 18H2O
according to reaction
2 mol of C8H18 required 25 mol of O2
1 mol of C8H18 required 25/2 mol of O2
0.0228 mol of C8H18 required (25/2)*0.0228 mol of O2
number of mol of O2 required = 0.285 mole

molar mass of O2 = 32 g/mol
mass of O2 required = ( number of mol of O2 required)*(molar mass of O2)
= 0.285*32
= 9.12 g
= 9.1 g
Answer : 9.1 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote