A mail-order firm processes 5,700 checks per month. Of these, 70 percent are for
ID: 2745019 • Letter: A
Question
A mail-order firm processes 5,700 checks per month. Of these, 70 percent are for $47 and 30 percent are for $79. The $47 checks are delayed two days on average; the $79 checks are delayed three days on average. Assume 30 days in a month.
ANSWER IS 26011
On average, there is $
that is Uncollected and not available to the firm
What is the weighted average delay? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
ANSWER IS NOT 2.3 DAYS
Calculate the average daily float.
ANSWER IS NOT 24734.20
ANSWER IS NOT 1365.80
If the interest rate is 6 percent per year, calculate the daily cost of the float. (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
ANSWER IS NOT 1366.028
ANSWER IS NOT 4592
a-1 What is the average daily collection float?Explanation / Answer
A1) avg daily float= total float/no of days in month
=(47*70%*5300)+(79*30%*3)/30
=$5814.7
a2)On ann average there is $5814.7 that is pending to be received to the firm.
b1)weighted average delay
=((2*70%*47*5700)+(3*30%*5700*79))/((70%*47*5700)+(30%*79*5700))
=2.42 days
b2)average daily float=((2*70%*47*5700)+(3*30%*5700*79))/30
=780,330/30
=26,011
.
c)Total collections=(70%*47*5700)+(30%*5700*79)
=322,620
weighted average delay=((2*70%*47*5700)+(3*30%*5700*79))/322620
=2.42 days
=2.42*(322620/30)
=26,011
d)daily cost of the float is product of weighted avg delay and avg check received per month
1.06=(1+R)^365
R=0.0160%
Daily cost of float=26011*0.0160%
=$4.16
e)=2*(322620/30)
=21,508
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.