Dr. Alauddin klet, answer without any works will receive no credit, even if it i
ID: 693931 • Letter: D
Question
Dr. Alauddin klet, answer without any works will receive no credit, even if it is 1. How many grams of CaF: will K of CaF:390x 10) 2. Solubility of CrF, in water is 046 g/L at 25 , what is the value of the solubility for CrF? 3. Balance the redox reaction: 10' + Cl2 -...... 12 +oct 4. State the second law of thermodynamics 5·The entropy change for X(1) X(g) is 10.0J/k. The enthalpy ofvaponration for X is 9.80 kJ/mol. What is the boiling point of X in kelvin? 6. Given the activity series: a among Cu, Fe, Zn, Ag which is the strongest reducing agent? b. among Mg, H, Zn, Au which is the strongest oxidizing agent? Na > Mg > Fe > Zn > H > Cu > Ag > Au… which is true? 7. Determine the standard free energy change for the dissociation of weak acid HOAc,the Dissociation constant for HOAc is 1.80 x 10, at 25 8. Co nsider the following net ionic reaction in aqueous medium under standard state ermine standard entropy change of this redox reaction if the standard enthalpy changr is 1.20 kJ/mol? 3.20k 9. Consider the reaction: CHs(g)+503COg)+4HO( The entropy change for the reaction is -10.0 Jk. At what temperatures) would you expect the reaction to be spontancous? Determine the standard free energy change for the solubility of Ag.CO, in water. 11. (10 pts) Calculate the emf of the cell: 10. The solubility product constant for Ag.cCo, is 4.20 x 10t at 25 C Pt(s)FeCl(0.60 M), FeCl(1.20 M) CuS01.00 M)Culs) 12. Determine standard emffor the cell reaction: Fe'. + Crot-re". . 13. Calculate standard enthalpy change of the reaction: CH(g)+0xg)CO(g)+ HO0) 14. Determine the equilibrium constant for the cell reactionExplanation / Answer
Q1
find mass of CaF2, solubl ein V = 250 mL of [Ca(NO3)2] = 0.25 M
CaF2 <-> Ca+2 + 2F-
Ksp = [Ca+2][F-]^2
assume
[Ca+2] = 0.25;, and [F-] = 2[CaF2] = 2*S
3.9*10^-11 = (0.25) * (2S)^2
((3.9*10^-11)/(0.25)/4)^0.5 = S
S = 0.00000624 M
S = 6.24*10^-6 M
Q2
for
CrF3 <-> Cr+3 + 3F-
Ksp = [Cr+3][F-]^3
mol of CrF3 = mass/MW = 0.46/108.9913096 = 0.004220
[F-] = 3*0.004220 =0.01266
Ksp = (0.004220)(0.01266^3) = 8.562*10^-9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.