Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operation
ID: 2328305 • Letter: D
Question
Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses for the month:
2. With respect to cost classifications for assigning costs to cost objects:
a. What is total direct manufacturing cost?
b. What is the total indirect manufacturing cost?
Direct materials $ 74,000 Direct labor $ 37,500 Variable manufacturing overhead $ 17,000 Fixed manufacturing overhead 29,500 Total manufacturing overhead $ 46,500 Variable selling expense $ 13,000 Fixed selling expense 20,000 Total selling expense $ 33,000 Variable administrative expense $ 4,500 Fixed administrative expense 26,000 Total administrative expense $ 30,500Explanation / Answer
A) $111,500
B) $46,500
A) Total Direct manufacturing cost = Direct Materials + Direct Labor
= $74,000+37,500=111,500
B) Total Indirect manufacturing cost = Variable MOH +Fixed MOH
= $17,000+29,500
= $46,500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.