Which of the following compounds is a weak electrolyte? 350 ml. of 0255 M sitric
ID: 693842 • Letter: W
Question
Which of the following compounds is a weak electrolyte? 350 ml. of 0255 M sitric acid is added to 45.0m concentration of sitrate ion in the final solution? of 0328 M MNO What is the 3462 mL of0.1510 M Na{ was Bmded to neutralize 50.0 mL ofanitsu lubin. What is the cencestration of the original sulfaric acid solution? A)00229 M 9. 1) 0218 M C).0523 M D)0.209 M E)0.1e5 M 10. Gas A and gas B combined in a flask initial pressures of 1,0 The flask is scalled and over time they seact to completion so give gas C according to the following chemical equation Assaming the temperature stays constant, what will be the total pressure in the flask after the reaction goes to completion? )0.33 atm 8)0.50 atm C)0.67 atm D)0.75t E)1.0 atm 12. Asample oforyp n pas has a volume ofS45 mLat350·The gas is honed to ISIC at constant pressune in a container that can contract or expand. What is the final volume od he oxygen gas A)750. mL B)396 ml· C)417mL D) 267 ml· 26mL 12. A misture of three g eases has a total pressare of 1,380 mmHg at 298 . The mixture is ansalyzed and is Sound to contain 1.27 mol COa,3.04 mol CO, and 1.50 mol Ar. What i the partial pressure of Ar A)0258am B) 301 mmilg C) 356 mmHg D) 5,345 mmiig E)8,020 mmgExplanation / Answer
7)
Answer : B i.e., CH3COOH is a weak electrolyte. since it is weakly diisociated in water
HCl and NaCl are strong electrolyte when they dissolved in water they dissociated into its composite ions.
C6H12O6 and O2 are non electrolytes they donot dissove into any ions.
8)
number of moles of HNO3 = 35 * 0.255 = 8.925 mmoles
1 mole of HNO3 produces 1 mole of NO3- ions
so number of moles of NO3- ions = 8.225 moles
number of moles of Mg(NO3)2 = 45 * 0.328 = 14.76 mmoles
1 mole of Mg(NO3)2 produces 2 moles of NO3 - ions
so number moles of NO3- ions from Mg(NO3)2 = 2 * 14.76 moles = 29.52 mmoles
Total number of moles = 8.925 + 29.52 = 38.445 mmoles
Concentration of NO3- ions = 38.445 mmole/(35 + 45) mL = 0.481 mol/L
Answer : A
9)
H2So4 + 2 NaOH -----> Na2SO4 + H2O
M1V1/n1 = M2V2/n2
M1 = molarity of H2SO4
V1 = volume of H2So4
n1 = coeficient of H2SO4 in balanced equation
M2 = molrity of NaOH
V2 = volume of NaoH
n2 = coefficient of NaoH in balanced equation
M1*50/1 = 34.62 * 0.151/2
M1 = 0.0523 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.