The reaction N2O4 - 2 NO2 in equilibrium has the following equilibrium constants
ID: 693093 • Letter: T
Question
The reaction N2O4 - 2 NO2 in equilibrium has the following equilibrium constants at the given temperatures: T= 350 K Keq = 4.07. T= 500 K Keq = 2.04. Assuming delta H at standard state is constant over this temperature range, calculate the change in reaction entropy, delta S at standard state, at 400 K.
2. (20 points) The reaction N2O4 2 NO2 in equilibrium has the following equilibrium constants at the given temperatures: Kc,-4.07 Keq = 2.04 T = 350 K T= 500 K Assuming Horn is constant over this temperature range, calculate the change in reaction entropy, AS n, at 400 K.Explanation / Answer
According to van't Hoff's equation,
lnK2/K1 = (deltaH0r / R) [ 1/T1) - (1/T2)]
ln(4.07/2.04) = (deltaH0rxn / 0.008314)*[(1/350) - (1/500)]
deltaH0rxn = 6.70 kJ
deltaS0rxn = deltaH0rxn / T = 6.70 / 400 = 0.0167 kJ/K = 16.7 J/K
NOTE: I think the reaction is endothermic, and hence K value should be high at high temperature.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.