Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.A hydrated form of copper sulfate (CuSO4·x H2O) is heated to drive off all the

ID: 692057 • Letter: 1

Question

1.A hydrated form of copper sulfate (CuSO4·x H2O) is heated to drive off all the water. If we start with 9.19 g of hydrated salt and have 5.87 g of anhydrous CuSO4 after heating, find the number of water molecules associated with each CuSO4 formula unit.

2.Iron(II) Sulfate forms a blue-green hydrate with the formula FeSO4 ·n H2O(s). If this hydrate is heated to a high enough temperature, H2O(g) can be driven off, leaving the dirty yellow anhydrous salt FeSO4(s). A 18.300-g sample of the hydrate was heated to 300 °C. The resulting FeSO4(s) had a mass of 9.9993 g. Calculate the value of n in FeSO4 ·n H2O(s).

3.The combustion of ethane (C2H6) produces carbon dioxide and steam:

2C2H6 (G)+7O2(G)------->4CO2 (G)+6H2O (G)

How many moles of CO2 are produced when 5.15 mol of ethane are burned in an excess of oxygen?

--------MOLS?

Explanation / Answer

Ans 1 :

Mass of water = 9.19 - 5.87 = 3.32 g

Mass of CuSO4 = 5.87 / 159.609 = 0.0368 moles

Number of moles of water = 3.32 / 18.01528 = 0.184 moles

Dividing the number of moles by a common value , we get the ratio as 1 : 5

So the formula of the compound will be : CuSO4.5H2O

So 5 molecules of water associated with each CuSO4 molecule