How many milliliters of 0.0998 M NaOH are required to \"neutralize\" (react comp
ID: 692026 • Letter: H
Question
How many milliliters of 0.0998 M NaOH are required to "neutralize" (react completely) with 0.3052 g of benzoic acid, . a. C6HsCOOH, (Molar mass = 122.12g/mol). moles Bene Aco 30S 122 113/ 1 What is the pH of the resulting solution after the “neutralization" reaction (that is after the NaOH solution has been added to the benzoic acid)? pKa of benzoic acid is 4.20. (You may assume the solid benzoic acid sample was dissolved in 25.0 mL of distilled, deionized water before being reacted with the base to assist in determining the volume of the solution after the reaction is complete.)Explanation / Answer
expect hydrolysis
Let HA --> benzoic acid and A- = benzoate ion for simplicity
since A- is formed
the next equilibrium is formed, the conjugate acid and water
A- + H2O <-> HA + OH-
The equilibrium s best described by Kb, the base constant
Kb by definition since it is an base:
Kb = [HA ][OH-]/[A-]
get ICE table:
Initially
[OH-] = 0
[HA] = 0
[A-] = M
the Change
[OH-] = + x
[HA] = + x
[A-] = - x
in Equilibrium
[OH-] = 0 + x
[HA] = 0 + x
[A-] = M - x
substitute in Kb expression
Ka can be calculated as follows:
Kb = Kw/Ka = (10^-14)/(10^-4.20) = 1.584*10^-10
Kb = [HA ][OH-]/[A-]
get M in equilbirium
Vtotal = Vacid + Vbase = 25+ 25 = 50 mL
[A-] = mmol/V = 0.0025/50 = 0.05
1.584*10^-10 = x*x/(0.05-x)
solve for x
x^2 + Kb*x - M*Kb = 0
solve for x with quadratic equation
x = OH- =2.814*10^-6
[OH-] =2.814*10^-6
pOH = -log(OH-) = -log(2.814*10^-6) = 5.55
pH = 14-5.55= 8.45
pH = 8.45
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.