The fermentation of glucose(C 6 H 12 O 6 ) produces ethyl alcohol(C 2 H 5 OH) an
ID: 690994 • Letter: T
Question
The fermentation of glucose(C6H12O6) produces ethyl alcohol(C2H5OH) and CO2. C6H12O6(aq) --> 2C2H5OH(aq) + 2 CO2(g) (a) How many moles of CO2 are produced when 0.250mol of C6H12O6 reacts in thisfashion? _____ mol (b) How many grams of C6H12O6are needed to form 7.00 g of C2H5OH? _____ g (c) How many grams of CO2 form when 7.00 g ofC2H5OH are produced? _____ g The fermentation of glucose(C6H12O6) produces ethyl alcohol(C2H5OH) and CO2. C6H12O6(aq) --> 2C2H5OH(aq) + 2 CO2(g) (a) How many moles of CO2 are produced when 0.250mol of C6H12O6 reacts in thisfashion? _____ mol (b) How many grams of C6H12O6are needed to form 7.00 g of C2H5OH? _____ g (c) How many grams of CO2 form when 7.00 g ofC2H5OH are produced? _____ gExplanation / Answer
C6H12O6(aq) --> 2C2H5OH(aq) + 2 CO2(g) 1 mole of C6H12O6 produces 2moles of CO2 0.25 moles of C6H12O6produces 2* 0.25 = 0.5 moles of CO2 Molar mass of C2H5OH is = 2 * 12 + 5 *1 + 16 + 1 = 45 g Molar mass of C6H12O6 is = 6 * 12 + 12 * 1 + 6 * 16 = 180 g 180 g of C6H12O6 on reactionproduces 2 * 45 (=90) g of C2H5OH X g of C6H12O6 onreaction produces 7 g of C2H5OH X = ( 180 * 7 ) / 90 = 14 g Molar mass of CO2 is = 12 + 2 * 16 = 44 g 180 g of C6H12O6 on reactionproduces 2 *44(=88) g of CO2 14 g of C6H12O6 onreaction produces Y g of CO2 Y = ( 88*14 ) / 180 = 6.84 g of CO2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.