The fermentation of glucose C_6 H_12 O_6 produces ethanol, C_2 H_5 OH and CO_2.
ID: 535051 • Letter: T
Question
The fermentation of glucose C_6 H_12 O_6 produces ethanol, C_2 H_5 OH and CO_2. The equation for the reaction is as follows: C_6 H_12 O_6 rightarrow 2C_2 H_5 OH +2CO_2. How many moles of CO_2 are produced when 0.400 moles of C_6 H_12 O_6 are used? 0.200 moles 0.400 moles 0.800 moles 2.00 moles The fermentation of glucose C_6 H_12 O_6 produces ethanol, C_2 H_5 OH and Co_2. The equation for the reaction is as follows: C_6 H_12 O_6 rightarrow 2C_2 H_5 OH +2CO_2. How many grams of C_2 H_5 OH are produced when 0.400 moles of C_6 H_12 O_6 are used? 18.4 g 36.9 g 46.1 g 92.2 gExplanation / Answer
7)
C6H12O6 -----------------> 2 C2H5OH + 2 CO2
1 mol 2 mol 2 mol
0.40 mol ??
1 mol C6H12O6 -------------> 2 mol CO2
0.40 mol C6H12O6 -----------> ??
moles of CO2 = 0.800 mol
8)
1 mol C6H12O6 ------------> 2 mol C2H5OH
0.40 mol -------------> ??
moles of C2H5OH = 0.4 x 2 = 0.800
mass of C2H5OH = 0.8 x 46
mass of C2H5OH produced = 36.9 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.