Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

One mole of an ideal monatomic gas (Cv,m = 3/2 R) at 320 K isallowed to expand a

ID: 690600 • Letter: O

Question

One mole of an ideal monatomic gas (Cv,m = 3/2 R) at 320 K isallowed to expand adiabatically reversyble against a constantexternal pressure of 1.98 atm from a volume of 6.0 L to 14.0L. Calculate q, w, DeltaU, and DeltaH for the process. Note: system is adiabatic reversible! One mole of an ideal monatomic gas (Cv,m = 3/2 R) at 320 K isallowed to expand adiabatically reversyble against a constantexternal pressure of 1.98 atm from a volume of 6.0 L to 14.0L. Calculate q, w, DeltaU, and DeltaH for the process. Note: system is adiabatic reversible!

Explanation / Answer

We know that for an adiabatic process q = 0 For adiabatic process TV ( - 1 ) =constant TV ( - 1 ) = T'V' ( - 1) For mono atomic gases = 1.66 TV ( - 1 ) = T'V' ( - 1) T' / T = V ( - 1 )  / V' ( - 1 )         =  (V   / V' )( - 1 )          = ( 6 /14 ) ( 1.66 - 1 )          =0.5716 T' = 0.5716 * T      = 0.5716 * 320 K      = 182.93 K      ~ 183 K Work done in an adibatic process , W = [ nR / (-1) ] ( T- T' )                                                           = [ 1* 8.314 / (1.66-1) ] ( 320-183)                                                           = 1725.785 J So work done W = 1725.785 J We know that U = q - W                            = 0 -W                     For adiabatic process q = 0                            =-1725.785 J          = ( 6 /14 ) ( 1.66 - 1 )          =0.5716 T' = 0.5716 * T      = 0.5716 * 320 K      = 182.93 K      ~ 183 K Work done in an adibatic process , W = [ nR / (-1) ] ( T- T' )                                                           = [ 1* 8.314 / (1.66-1) ] ( 320-183)                                                           = 1725.785 J So work done W = 1725.785 J We know that U = q - W                            = 0 -W                     For adiabatic process q = 0                            =-1725.785 J                            = 0 -W                     For adiabatic process q = 0                            =-1725.785 J We know that H = U + PV                             = U + W                             = -1725.785 J + -1725.785 J                             = 0                         
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote