Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A portable electric water heater transfers 255 watts (W)of power to 5.5L of wate

ID: 690347 • Letter: A

Question

A portable electric water heater transfers 255 watts (W)of power to 5.5L of water, where 1W=1J/s
How much time (in minutes) will it take for the water heaterto heat 5.5 L of water from 27 degrees Celcius to 44 degreesCelcius? (Assume that water has a density of 1.0g/mL) A portable electric water heater transfers 255 watts (W)of power to 5.5L of water, where 1W=1J/s
How much time (in minutes) will it take for the water heaterto heat 5.5 L of water from 27 degrees Celcius to 44 degreesCelcius? (Assume that water has a density of 1.0g/mL)

Explanation / Answer

First lets start with Q=mcT where T= 17K , m = 5.5L(1000g/L)=5500g,c=4.1855 J/gK remember Q is usually measured in Joules Therefore we can let Q=255J/s then its a matter of plugging andjugging 255 J/S = (5500g)(17K)(4.185 J/gK) all the units wipe each otherout and your left with inverse seconds you should come out ananswer in the neighborhood of 25.5 minutes. Hope thishelped

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote