Organotin compounds play a significantrole in diverse industrial applications. T
ID: 690337 • Letter: O
Question
In one experiment, 0.180 L of SnCl4 (d = 2.226 g/mL)was treated with 0.317 L of triethylaluminum(Al(C2H5)3); d = 0.835 g/mL).
What is the theoretical yield in this experiment(mass of tetraethylstannane,Sn(C2H5)4)?
If 0.256 L of tetraethylstannane (d = 1.187 g/mL) wereactually isolated in this experiment, what was the percentyield?
Explanation / Answer
3SnCl4 + 4Al(C2H5)3 ----> 3Sn(C2H5)4 +4AlCl3 Molar mass of SnCl4 = 119 + 4 * 35.5 = 261 g Molar mass of Al(C2H5)3 is 27 + 3( 2*12 + 5 * 1 ) = 114 g Molar mass of Sn(C2H5)4 is = 119 + 4 ( 2 * 12 + 5 * 1 ) = 235 g We know that density , d = mass / Volume So , mass , m = d * Volume m SnCl4 = 2.226 g / mL * 180 mL = 400.68 g m Al(C2H5)3=0.835 g / mL * 317 mL = 264.695g 3 * 261 (= 783g) of SnCl4 reacts with 4 * 114(=456g) of Al(C2H5)3 400.68 g of SnCl4 reacts with X g of Al(C2H5)3 X = ( 456 * 400.68 ) / 783 = 233.346 g ofAl(C2H5)3 So , Al(C2H5)3 isthe excess reactant. 783 g of SnCl4 reacts produces 3* 235 g ofSn(C2H5)4 400.68 g of SnCl4 reacts produces Y g ofSn(C2H5)4 Y = ( 3 * 235 * 400.68 ) / 783 = 360.765 g ofSn(C2H5)4 --- this is the theoretical yield Actual yield = density * Volume = 1.187 g / mL * 256 mL = 303.872 g So , % yield = ( actual / theoretical yield ) * 100 = 84.23 % m Al(C2H5)3=0.835 g / mL * 317 mL = 264.695g 3 * 261 (= 783g) of SnCl4 reacts with 4 * 114(=456g) of Al(C2H5)3 400.68 g of SnCl4 reacts with X g of Al(C2H5)3 X = ( 456 * 400.68 ) / 783 = 233.346 g ofAl(C2H5)3 So , Al(C2H5)3 isthe excess reactant. 783 g of SnCl4 reacts produces 3* 235 g ofSn(C2H5)4 400.68 g of SnCl4 reacts produces Y g ofSn(C2H5)4 Y = ( 3 * 235 * 400.68 ) / 783 = 360.765 g ofSn(C2H5)4 --- this is the theoretical yield Actual yield = density * Volume = 1.187 g / mL * 256 mL = 303.872 g So , % yield = ( actual / theoretical yield ) * 100 = 84.23 % 3 * 261 (= 783g) of SnCl4 reacts with 4 * 114(=456g) of Al(C2H5)3 400.68 g of SnCl4 reacts with X g of Al(C2H5)3 X = ( 456 * 400.68 ) / 783 = 233.346 g ofAl(C2H5)3 So , Al(C2H5)3 isthe excess reactant. 783 g of SnCl4 reacts produces 3* 235 g ofSn(C2H5)4 400.68 g of SnCl4 reacts produces Y g ofSn(C2H5)4 Y = ( 3 * 235 * 400.68 ) / 783 = 360.765 g ofSn(C2H5)4 --- this is the theoretical yield Actual yield = density * Volume = 1.187 g / mL * 256 mL = 303.872 g So , % yield = ( actual / theoretical yield ) * 100 = 84.23 % 400.68 g of SnCl4 reacts produces Y g ofSn(C2H5)4 Y = ( 3 * 235 * 400.68 ) / 783 = 360.765 g ofSn(C2H5)4 --- this is the theoretical yield Actual yield = density * Volume = 1.187 g / mL * 256 mL = 303.872 g So , % yield = ( actual / theoretical yield ) * 100 = 84.23 % Y = ( 3 * 235 * 400.68 ) / 783 = 360.765 g ofSn(C2H5)4 --- this is the theoretical yield Actual yield = density * Volume = 1.187 g / mL * 256 mL = 303.872 g So , % yield = ( actual / theoretical yield ) * 100 = 84.23 %Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.