A beaker contains 25.00 mL of 0.1000 M acetic acid (HOAc, Ka =1.8x10 -5 ). 0.100
ID: 687903 • Letter: A
Question
A beaker contains 25.00 mL of 0.1000 M acetic acid (HOAc, Ka =1.8x10-5). 0.1000 M NaOH is added from a buret. Assumingthat the volumes are additive, what will be the total solutionvolume in the beaker when the pH is 12.30? Note: the Ph at theendpoint of this titration is 8.72. A beaker contains 25.00 mL of 0.1000 M acetic acid (HOAc, Ka =1.8x10-5). 0.1000 M NaOH is added from a buret. Assumingthat the volumes are additive, what will be the total solutionvolume in the beaker when the pH is 12.30? Note: the Ph at theendpoint of this titration is 8.72.Explanation / Answer
Titration reaction: CH3COOH (aq) + NaOH (aq) ---------------> CH3COONa (aq) + H2O (l) Volumeof acetic acid = 25.00 mL Concentration of acetic acid = 0.1000 M Concentration of NaOH = 0.1000M pH = 12.30 pOH = 1.7 [OH-] = 0.0199 M M1V1 =M2V2 V2 = M1V1 /M2 =0.1000 M * 0.025 L /0.0199 M = 0.1256 L = 125.6 mL Total volume of solution inside the beaker = 125.6 mL + 25.0 mL =150.6 mL V2 = M1V1 /M2 =0.1000 M * 0.025 L /0.0199 M = 0.1256 L = 125.6 mL Total volume of solution inside the beaker = 125.6 mL + 25.0 mL =150.6 mLRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.