2.00 mol of NOCl was placed in a 2.00 L reaction vessel at 400deg C. After equil
ID: 686993 • Letter: 2
Question
2.00 mol of NOCl was placed in a 2.00 L reaction vessel at 400deg C. After equilibrium was established, it was found that 24percent of the NOCl had dissociated according to thereaction: 2NOCl (g) 2NO (g) + Cl2 Calculate the equilibrium constant for the reaction 2.00 mol of NOCl was placed in a 2.00 L reaction vessel at 400deg C. After equilibrium was established, it was found that 24percent of the NOCl had dissociated according to thereaction: 2NOCl (g) 2NO (g) + Cl2 Calculate the equilibrium constant for the reactionExplanation / Answer
2NOCl (g)-----------> 2NO (g) + Cl2 2 0 0 2-2x 2x x (2-2x)/V 2x/V x/V 2x=0.24 * 2 =>x=0.24 K=(2x/V)2*(x/V)/[(2-2x)/V] Putting x=0.24 and V=2 we get K=0.011967
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.