Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A silicon ( = 7.77 x 10 -19 J) surface isirradiated with UV radiation with a wav

ID: 686949 • Letter: A

Question

A silicon ( = 7.77 x 10-19 J) surface isirradiated with UV radiation with a wavelength of 207 nm. What is the frequency of the incident radiation? ____ /s What is the kinetic energy of the emitted electrons? ____J What is the speed of the emitted electrons? ____ m/s What is the wavelength of the emitted electrons? ____nm A silicon ( = 7.77 x 10-19 J) surface isirradiated with UV radiation with a wavelength of 207 nm. What is the frequency of the incident radiation? ____ /s What is the kinetic energy of the emitted electrons? ____J What is the speed of the emitted electrons? ____ m/s What is the wavelength of the emitted electrons? ____nm

Explanation / Answer

We Know that :    According to Photoelectric effect :     KE ( max ) = h v - ( work function )     Frequency of the incident radiation = velocity of light / wave length of the incidentlight                                                          = 3 x 108 m /s / 207 x10-9 m                                                            = 1.45 x 1015 s-1      Kinetic energy of the emittedelectrons =   6.627 x 10-34 J-s x 1.45 x 1015 s-1  - 7.77x 10-19 J                                                                  = ( 9.60915 -7.77 ) x 10-19 J                                                                   = 1.83915 x10-19 J           we knowthat K.E = 1 /2 m x v2              velocity of the emitted electrons = ( 2 x 1.83915 x10-19 / 9.11 x 10-31 kg)1/2                                                                 = 635425 m /s              wavelength of the emitted electrons = velocity of theemitted electrons / Frequency of the incidentradiation                                                                    = 635425 m /s /    1.45 x1015 s-1                                                                     = 4.382 x 10-10 m                                                                                  velocity of the emitted electrons = ( 2 x 1.83915 x10-19 / 9.11 x 10-31 kg)1/2                                                                 = 635425 m /s              wavelength of the emitted electrons = velocity of theemitted electrons / Frequency of the incidentradiation                                                                    = 635425 m /s /    1.45 x1015 s-1                                                                     = 4.382 x 10-10 m                                                                    
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote