A shunt-wound DC motor with the field coils and rotor connected in parallel (see
ID: 2015268 • Letter: A
Question
A shunt-wound DC motor with the field coils and rotor connected in parallel (see the figure) operates from a 135 V DC power line. The resistance of the field windings, R_f, is 250 Omega. The resistance of the rotor, R_r, is 6.00 Omega. When the motor is running, the rotor develops an emf EMF. The motor draws a current of 4.92 A from the line. Friction losses amount to 45.0 W.
part D) Compute the rate of development of thermal energy in the field windings.
part G) Compute the efficiency of the motor.
Explanation / Answer
A) The field currentIf = 135V/250
If = 0.54 A B) Roter current Ir = Itot - If
= 4.92 A - 0.54 A
Ir = 4.38 A C) V = +IrRr = V - Ir Rr = 135 V - (4.38A)(6 ) = 108.72 V D) Pf = I2fRf = (0.54 A)2 (250) Pf = 72.9 W E) Pr =I2r Rr = ( 4.38A)2 (6 ) Pr = 115.1 W F) Power input = Voltage line xItotal = (135 V)(4.92 A) Pin = 664.2 W G) Efficiency =Poutput/Pinput = (664.2 W- 115.1 W)/664.2W =0.826
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.