A piece of stainless steel (specific heat =0.50 Jg^-1c^-1) is transferred from a
ID: 686857 • Letter: A
Question
A piece of stainless steel (specific heat =0.50 Jg^-1c^-1) is transferred from an oven at 191C^o into 125 mLof water at 23.6C^o. The water temperature rises to 50.5C^o. the mass of the steel is M =200.3 g .)How precise is thismethod of mass determination? Explain.can you write all steps please thank you A piece of stainless steel (specific heat =0.50 Jg^-1c^-1) is transferred from an oven at 191C^o into 125 mLof water at 23.6C^o. The water temperature rises to 50.5C^o. the mass of the steel is M =200.3 g .)How precise is thismethod of mass determination? Explain.
can you write all steps please thank you can you write all steps please thank you
Explanation / Answer
When the peice of steel is dropped into water temperaturerises and the steel temperature decreases. At thermal equilibrium q (steel) = q (water) q(water) = 125mL (1g /mL)*4.186J/g0C * (50.5 - 23.6)0C = 14075.425J So q (steel) = 14075.425J = massof steel * 0.50J/g0C * (191 -50.5)0C mass of steel = 14075.425J /(70.25J/g) = 200.3619g The calcualated result is more precise when there was no errorin measuring temperature. The calcualated result is more precise when there was no errorin measuring temperature.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.