A piece of stainless steel (specific heat = 0.50 Jg^-1c^-1) istransferred from a
ID: 686785 • Letter: A
Question
A piece of stainless steel (specific heat = 0.50 Jg^-1c^-1) istransferred from an oven at 191C^o into 125 mL of water at 23.6C^o.The water temperature rises to 50.5C^o . a)What is the mass of the steel? Express your answer using twosignificant figures. b)How precise is this method of massdetermination? Explain. can you write all steps please thank you A piece of stainless steel (specific heat = 0.50 Jg^-1c^-1) istransferred from an oven at 191C^o into 125 mL of water at 23.6C^o.The water temperature rises to 50.5C^o . a)What is the mass of the steel? Express your answer using twosignificant figures. a)What is the mass of the steel? Express your answer using twosignificant figures. b)How precise is this method of massdetermination? Explain. can you write all steps please thank you b)How precise is this method of massdetermination? Explain. can you write all steps please thank youExplanation / Answer
Specific heat of steel C = 0.5 J / g oC Initial temp of steel t = 191 oC mass of water m = volume * density = 125 mL * 1 g / cm ^3 = 125 g Since 1 ml = 1 cm ^ 3 initial temp of water t ' = 23.6 oC Final temp T = 50.5 oC (a). we know heat loss by steel = heat gain by water M C dt = m c dt ' M * 0.5* ( 191-50.5 ) = 125 * 4.186 * ( 50.5-23.6 ) = 14075.425 M = 200.3 g M = 200.3 gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.