A 14.1 g sample of an alloy at 98.0°C is placed into 141.6g of water at 22.0 °C
ID: 686827 • Letter: A
Question
A 14.1 g sample of an alloy at 98.0°C is placed into 141.6g of water at 22.0 °C in an insulated coffee cup with a heatcapacity of 9.2 J/K. If the final temperature of the system is35.0°C, what is the specific heat capacity of the alloy inJ/(g.K)?cH2O = 4.184 J/g.K
A 14.1 g sample of an alloy at 98.0°C is placed into 141.6g of water at 22.0 °C in an insulated coffee cup with a heatcapacity of 9.2 J/K. If the final temperature of the system is35.0°C, what is the specific heat capacity of the alloy inJ/(g.K)?
cH2O = 4.184 J/g.K
Explanation / Answer
Heat lost by the alloy = Heat gained by thewater in a coffeecup MC dt = mcdt' M = mass of alloy = 14.1 g C = specific heat of alloy = ? dt = Change of temperature of the alloy = 98 - 35 = 63oC m = mass of water = 141.6 g c = specific heat of water = 4.184 J /g-K dt' = Change of temperature of the water = 35 - 22= 13 oC Plug the values we have C = mcdt' / Mdt = 8.6703 J / g-K c = specific heat of water = 4.184 J /g-K dt' = Change of temperature of the water = 35 - 22= 13 oC Plug the values we have C = mcdt' / Mdt = 8.6703 J / g-KRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.