A.) A sample of sulfur hexafluoride gas occupies a volume of 5.14 Lat 130.3°C. A
ID: 686430 • Letter: A
Question
A.) A sample of sulfur hexafluoride gas occupies a volume of 5.14 Lat 130.3°C. Assuming the pressure is constant, what temperature(in °C) is needed to reduce the volume to 2.01 L?B.) A gas-filled weather balloon with a volume of 45.0 L isreleased at sea-level, where the prevailing conditions are 758.2torr and 21.3°C. The balloon can expand to a maximum volume of900 L. When the balloon rises to an altitude at which thetemperature is -6.0°C and the pressure is 0.062 atm, what isthe volume of the balloon at this altitude?
Explanation / Answer
(A) V/ V' = T / T'5.14 / 2.01 = (130.3 + 273 ) / T' T' = 157.71 K = 157.71 - 273 = -115.28 oC (B) PV / T = P' V' / T' T = 21.3 oC = 21.3 + 273 = 294.3 K V = 45 L P = 758.2 torr T' = -6 oC = -6 + 273 = 267 K P' = 0.062 atm = 0.062 * 760torr Since 1 atm = 760 torr = 47.12 torr V ' = ? Plug the values we have V ' = 656.91 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.