calculate the pH of a 0.163 M aqueous solution of sulfurousacid given the acid -
ID: 684605 • Letter: C
Question
calculate the pH of a 0.163 M aqueous solution of sulfurousacid given the acid -dissociation for H2SO3 are Ka 1 = 1.7 x 10^-2and Ka 2 = 6.4 x 10 ^-8 the correct answer is 1.4 but I keepgetting 1.3 The pH of a solution that contains 0.818 M acetic acid ( Ka =1.76 x 10 ^-5) and 0.172 M sodium acetate is calculate the pH of a 0.163 M aqueous solution of sulfurousacid given the acid -dissociation for H2SO3 are Ka 1 = 1.7 x 10^-2and Ka 2 = 6.4 x 10 ^-8 the correct answer is 1.4 but I keepgetting 1.3 The pH of a solution that contains 0.818 M acetic acid ( Ka =1.76 x 10 ^-5) and 0.172 M sodium acetate isExplanation / Answer
0m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.