At 40 C the vapor pressure of n-pentane (n-C5H12) is 873 mmand the vapor pressur
ID: 683809 • Letter: A
Question
At 40 C the vapor pressure of n-pentane (n-C5H12) is 873 mmand the vapor pressure of n-heptane (n-C7H16) is 92 mm. UseRaoult's Law to calculate the vapor pressure at 40 C of a 3:1 molarmixture of n-pentane and n-heptane. Do the same for a mixture of 50g of each component. At 40 C the vapor pressure of n-pentane (n-C5H12) is 873 mmand the vapor pressure of n-heptane (n-C7H16) is 92 mm. UseRaoult's Law to calculate the vapor pressure at 40 C of a 3:1 molarmixture of n-pentane and n-heptane. Do the same for a mixture of 50g of each component.Explanation / Answer
n-pentane and n-heptane form the ideal mixture . The molarratio of the two liquids is 3 : 1 mole fractionof n-pentane is = XA= 3 /4 = 0.75 mole fractionof n-heptane is = XB = 1/4 = 0.25 PA = PoA *XA = 873 mm Hg * 0.75 = 654.75 mm Hg PB = PoB*XB = 92 mm Hg * 0.25 = 23 mmHg The pressure of the mixture P =PA + PB = 677.75 mm Hg If 50 gof each of the components is mixed then calculate the number ofmoles of each component and then calculate mole fractions.Substitute in the above equations. = 873 mm Hg * 0.75 = 654.75 mm Hg PB = PoB*XB = 92 mm Hg * 0.25 = 23 mmHg The pressure of the mixture P =PA + PB = 677.75 mm Hg If 50 gof each of the components is mixed then calculate the number ofmoles of each component and then calculate mole fractions.Substitute in the above equations.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.