The Dumas method for determining the amount of nitrogen in acompound consists of
ID: 683413 • Letter: T
Question
The Dumas method for determining the amount of nitrogen in acompound consists of passing the vapor of a substance over hotcopper (II) oxide. The compound is oxidized, and the nitrogen inthe substance is converted to nitrogen gas. If 39.8 mg of caffeinegives 10.1 cm3 of nitrogen gas at 23oC and746 mm Hg, what is the volume of nitrogen at 0oC and 760mm Hg?Explanation / Answer
P1*V1/T1 = P2*V2/T2 (this equation can be found from PV= nRT => PV/T = n*R = constant) V2 = V1*(P1/P2)*(T2/T1) T2 = 273 K T1 = 300 K P1 = 746 atm P2 = 760 atm V2 = 10.1 cm3 *(746 atm/760 atm) *(273K /300 K) = 9.01 cm3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.