Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QuestionDetails: A reaction vessel at 27 0 Ccontains a mixture of SO 2 (P=3.10 a

ID: 681753 • Letter: Q

Question

QuestionDetails:    A reaction vessel at 270Ccontains a mixture of SO2(P=3.10 atm) andO2(P=1.00 atm). When a catalyst is added the reaction2SO2 (g) + O2(g) 2SO3(g) takes place. At equilibrium the total pressureis 3.85 atm.       Find the value ofKc
Promise to rate. K8 QuestionDetails:    A reaction vessel at 270Ccontains a mixture of SO2(P=3.10 atm) andO2(P=1.00 atm). When a catalyst is added the reaction2SO2 (g) + O2(g) 2SO3(g) takes place. At equilibrium the total pressureis 3.85 atm.       Find the value ofKc

Explanation / Answer

                                         2SO2 (g) + O2(g) 2SO3(g)                            I(atm)     3.10           1.0            0                          C (atm)     -2x             -x          +2x                           E(atm)   3.10 -2x       1.0 -x      +2x      At equilibrium total pressure = 3.85atm                                 3.10 - 2x + 1.0 - x + 2x = 3.85                                                        4.1 -x        = 3.85                                                                     x   = 0.25 At equilibrium partial pressure of SO2 (g) = 3.10 - 2 * 0.25                                                                 =2.6 atm                       Partial pressure of O2(g)   = 1.0 -0.25                                                                = 0.75 atm                       Partialpressure of SO3(g) = 2 * 0.25 atm                                                                =0.5 atm                                                          Kp= P2SO3(g) / P2SO2PO2                                                                =(0.5)2 / ( 2.6)2(0.75)                                                               = 0.049                                                          Kc =Kp ( RT)n                                                               = 0.049 ( 0.0821 * 300) 2-3                                                                =0.049 /  0.0821 * 300                                                               = 0.00198                                                                =0.049 /  0.0821 * 300                                                               = 0.00198
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote