A mixture of 1.374 g of H 2 and 70.31 g of Br 2 is heated together in a 2.00-L v
ID: 681340 • Letter: A
Question
A mixture of 1.374 g of H2 and 70.31 g of Br2is heated together in a 2.00-L vessel at 700K. These substancesreact as follows: H2(g) + Br2(g) D 2 HBr(g). At equilibrium, the vessel is found tocontain 0.566 g of H2. What is the numerical value ofKc at 700K?Explanation / Answer
H2+ Br2-> 2HBr at t=0(moles): 1.374/2 70.31/160 0 at t: 0.687-x 0.4394-x 2x Given 0.687-x = 0.566/2=0.283 => x=0.404 Kc = (2x/V)^2/(0.4394-x)/V(0.687-x)/V =4x^2/(0.4394-x)(0.687-x) using x= 0.404 Kc =65.16
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.