A mixture consists of lithium carbonate (Li 2 CO 3 ) and potassium carbonate (K
ID: 814918 • Letter: A
Question
A mixture consists of lithium carbonate (Li2CO3) and potassium carbonate (K2CO3). These react with hydrochloric acid as follows.
When 5.614 g of this mixture was analyzed, it consumed 75.14 mL of 1.770 M HCl.
Calculate the number of grams of lithium carbonate in the original mixture. (answer in grams)
Calculate the number of grams of potassium carbonate in the original mixture. (answer in grams)
Calculate the percentage of lithium carbonate in the original mixture. (answer in %)
Calculate the percentage of potassium carbonate in the original mixture. (answer in %)
A mixture consists of lithium carbonate (Li2CO3) and potassium carbonate (K2CO3). These react with hydrochloric acid as follows. When 5.614 g of this mixture was analyzed, it consumed 75.14 mL of 1.770 M HCl. Calculate the number of grams of lithium carbonate in the original mixture. (answer in grams) Calculate the number of grams of potassium carbonate in the original mixture. (answer in grams) Calculate the percentage of lithium carbonate in the original mixture. (answer in %) Calculate the percentage of potassium carbonate in the original mixture. (answer in %)Explanation / Answer
Let there be 'x' g of Li2CO3 & (5.614-x) g of K2CO3
Molar mass of Li2CO3 = 73.891 g/mole
Molar mass of K2CO3 = 138.205 g/mole
Thus, moles of x g of Li2CO3 = x/73.891
Moles of (x-5.614)g of K2CO3 = (5.614-x)/138.205
Now, moles of HCl consumed = 1.77*0.07514 = 0.133
Thus, moles of HCl = 2*[moles of Li2CO3 + Molesof K2CO3]
or, 0.133 = [x/73.891] + [(5.614-x)/138.205]
or, 1358.2 = 2*[414.82 + 64.314x]
or, x = 4.11 = mass of Li2CO3
mass of K2CO3 = 1.504 g
% of Li2CO3 in the mixture = (4.11/5.614)*100 = 73.21 %
% of K2CO3 in the mixture = 100 - 73.21 = 26.79%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.