Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ammonia gas is produced commercially from the reaction ofnitrogen and hydrogen.

ID: 681070 • Letter: A

Question

Ammonia gas is produced commercially from the reaction ofnitrogen and hydrogen. What volume of ammonia can be produced fromthe reaction of 5.5 x 103 kg of N2 and 1.5 x103 kg of H2? Assume the reaction is100% efficient and the product is collected at 325k and25atm. N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g) Ammonia gas is produced commercially from the reaction ofnitrogen and hydrogen. What volume of ammonia can be produced fromthe reaction of 5.5 x 103 kg of N2 and 1.5 x103 kg of H2? Assume the reaction is100% efficient and the product is collected at 325k and25atm. N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g)

Explanation / Answer

Number of moles of N2 present in the mixture= weight of the N2 / M.Wt of N2                                                                       =5.5*106 g / 28g/mole                                                                      = 1.964*105 mole Number of moles of H2 present   =1.5 x 106 / 2g/mole                                                    = 7.5*105 mole Threfore according to given reaction 1 mole of the N2reacted with the 3moles of H2.         Theefore moleration of the N2 and H2 in the present raction                                       = 7.5*105 mole H2 /1.964*105 mole                                       = 3.81 mole H2 / 1 mole N2 Therefore number of moles of ammonia produced =2*1.964*105 mole                                                                             = 3.928*105 mole The volume of the ammonia produced = nRT/P                                                             =3.928*105 mole * 0.0821Latm mol-1K-1 * 325K /25atm                                                            = 4.19*105 L                                                                       =5.5*106 g / 28g/mole                                                                      = 1.964*105 mole Number of moles of H2 present   =1.5 x 106 / 2g/mole                                                    = 7.5*105 mole Threfore according to given reaction 1 mole of the N2reacted with the 3moles of H2.         Theefore moleration of the N2 and H2 in the present raction                                       = 7.5*105 mole H2 /1.964*105 mole                                       = 3.81 mole H2 / 1 mole N2 Therefore number of moles of ammonia produced =2*1.964*105 mole                                                                             = 3.928*105 mole The volume of the ammonia produced = nRT/P                                                             =3.928*105 mole * 0.0821Latm mol-1K-1 * 325K /25atm                                                            = 4.19*105 L
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote