2 moles of a compound are allowed to react ina foam coffee cup that contains 197
ID: 679092 • Letter: 2
Question
2 moles of a compound are allowed to react ina foam coffee cup that contains 197 grams of water. Thereaction caused the temperature of the water to rise from 21 to24.7 degrees Celsius. What is the enthalpy of this reaction? Assumethat no heat is lost to the surrounding or to the coffee cupitself. Enter your answer in kilojoules permole of compound2 moles of a compound are allowed to react ina foam coffee cup that contains 197 grams of water. Thereaction caused the temperature of the water to rise from 21 to24.7 degrees Celsius. What is the enthalpy of this reaction? Assumethat no heat is lost to the surrounding or to the coffee cupitself. Enter your answer in kilojoules permole of compound
Explanation / Answer
Specific heat ofwater= S = 4.186 J / gram oC T = 24.7 - 21 =3.7oC mass = m = 197 g q solution = mST = 197 * 4.186 *3.7 = 3051.1 J = 3.0511 kJ for two moles of compound for one mole q solution = (3.0511 / 2) = 1.525 kJ/ mol Enthalpy of reaction Hrxn = - qsolution = - 1.525 kJ /mol = - 1.525 kJ /molRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.