2 moles of a compound are allowed to react ina foam coffee cup that contains 113
ID: 677811 • Letter: 2
Question
2 moles of a compound are allowed to react ina foam coffee cup that contains 113 grams of water. Thereaction caused the temperature of the water to rise from 21 to24.7 degrees Celsius. What is the enthalpy of this reaction? Assumethat no heat is lost to the surrounding or to the coffee cupitself. 2 moles of a compound are allowed to react ina foam coffee cup that contains 113 grams of water. Thereaction caused the temperature of the water to rise from 21 to24.7 degrees Celsius. What is the enthalpy of this reaction? Assumethat no heat is lost to the surrounding or to the coffee cupitself.Explanation / Answer
In this case, all the change of enthalpy of reaction is absorbed bywater as heat (Q). Q=mcT, m= mass, c= specific of water, T= change oftemperature thus, Q= (113 g)*(4.179J/(g*°C))*(3.7°C) =1747.24J =1.74724KJ H=1.74724KJ/ 2 moles =0.874 KJ/mole
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.