4KO 2 (s)+2CO 2 -->2K 2 CO 3 +3O 2 How much O 2 could be produced from 2.50g ofK
ID: 678824 • Letter: 4
Question
4KO2(s)+2CO2 -->2K2CO3+3O2 How much O2 could be produced from 2.50g ofKO2 and 4.50g of CO2? 4KO2(s)+2CO2 -->2K2CO3+3O2 How much O2 could be produced from 2.50g ofKO2 and 4.50g of CO2? How much O2 could be produced from 2.50g ofKO2 and 4.50g of CO2?Explanation / Answer
4KO2(s)+2CO2 -->2K2CO3+3O2 n(KO2) = 2.5/71.1 = 0.03516mol n(CO2) = 4.5/44.01 = 0.1022mol Stoichiometry ratio = n(KO2)/n(CO2) = 4/2 =2 Actual ratio = 0.03516/0.1022 = 0.3439 SR > AR KO2 is the limiting reagent n(O2) = 3/4 x 0.03516 = 0.02637 m(O2) = 0.02637 x 32 = 0.844g Hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.