4:Samee you lay a xpring with kx Ntninthe fkxe game a wall A3 ses is placad onaa
ID: 1570092 • Letter: 4
Question
Explanation / Answer
a)The box intially has potential energy which gets converted to the kinetic energy of the spring at the end.
m g h = 1/2 k x^2
x = sqrt (2 m g h/k)
x = sqrt (2 x 3 x 9.8 x 5/200) = 1.21m
The force that the box will experince is Hook's force,
F = kx = 200 x 1.21 = 242 N
F = ma => a = F/m = 242/3 = 80.67 m/s^2
Hence, F = 80.67 m/s^2
b)The comression of the spring is given by
x = sqrt (2 m g h/k)
x is proportional to sqrt(m)
So, with the increase of mass, the compression of the soring increases.
c)a = F/m
The compression increases with the factor of sqrt(m) but the acceleration is inversely proportional to mass, so with the increase in mass the acceleration will decrease.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.