Given the following info, complete the calculation of Hfor the reactions of Mg a
ID: 677855 • Letter: G
Question
Given the following info, complete the calculation of Hfor the reactions of Mg and MgO. Assume the ractions are carriedout in a calorimeter containing 100 mL H2O. Then use the data tocalculate the enthalpy of formation of MgO in kcal/mol. Mg: Initial temp: 23.0 degrees C Final temp: 32.8 degrees C Weight of Mg ribbon: 0.2401 g H = ________ kcal/mol MgO: Initial temp: 23.0 degrees C Final temp: 25.8 degrees C Weight of MgO: 0.4404 g H = ________ kcal/mol Enthalpy of formation of MgO = _________ kcal/mol Given the following info, complete the calculation of Hfor the reactions of Mg and MgO. Assume the ractions are carriedout in a calorimeter containing 100 mL H2O. Then use the data tocalculate the enthalpy of formation of MgO in kcal/mol. Mg: Initial temp: 23.0 degrees C Final temp: 32.8 degrees C Weight of Mg ribbon: 0.2401 g H = ________ kcal/mol MgO: Initial temp: 23.0 degrees C Final temp: 25.8 degrees C Weight of MgO: 0.4404 g H = ________ kcal/mol Enthalpy of formation of MgO = _________ kcal/molExplanation / Answer
We Know that : H = mass of the substance xspecific heat x change in temperature = 0.2401 gm x 0.24378 cal / gm K x (305.8 -296) K = 1.030134 cal. = 1030.134 x 10-3 Kcal / mol H = mass of thesubstance x specific heat x change in temperature = 0.4404 gm x 0.89625 cal / gm 0 C x (25.8-23.0)0C = 0.173829 cal = 173.829 x 10-3 Kcal / mol Enthalpy of formation of MgO is Hproducts - H reactants Mg + O2 ------> MgO Hrxn = 173.829 x 10-3 Kcal / mole - 1030.134 x10-3 Kcal = -856.305 x 10-3 Kcal / moleRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.