QuestionDetails: standard molar enthalpies of formation Using the componds given
ID: 677274 • Letter: Q
Question
QuestionDetails: standard molar enthalpies of formationUsing the componds given below, calculate the standard enthalpy(kJ/mole) of a reaction that occurs at 298.15 K and produces 11.6gof H2O(l).
reactants: H2S(g) O2(g)
products: H2O(l) SO2(g) QuestionDetails: standard molar enthalpies of formation
Using the componds given below, calculate the standard enthalpy(kJ/mole) of a reaction that occurs at 298.15 K and produces 11.6gof H2O(l).
reactants: H2S(g) O2(g)
products: H2O(l) SO2(g) QuestionDetails: standard molar enthalpies of formation
Using the componds given below, calculate the standard enthalpy(kJ/mole) of a reaction that occurs at 298.15 K and produces 11.6gof H2O(l).
reactants: H2S(g) O2(g)
products: H2O(l) SO2(g)
Explanation / Answer
Chemical equation : 2 H2S(g)+ 3 O2(g) ------------ > 2H2O(l) + 2 SO2(g) H0 =H0 products - H0 reactants = 3mols * -258..83 kJ / mol + 2 mol * -296.9 kJ / mol - ( 2 mol *-20.17 kJ / mol + 3 mol * 0 kJ / mol ) = -776.49 kJ - 593.8 kJ - ( -40.34 kJ ) =-1329.95 kJ For 1 mol H0 = -1329.95 kJ No.of mols of H2O(l). = 11.6g / 18.015 g /mol = 0.64 mol 0.64 mols of H2O(l)H0 = - 1329.95 kJ * 0.64mol / 1 mol = -851.168 kJRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.