The evaporation of 130 nm of film of n-pentane from a singlecrystal of aluminum
ID: 676472 • Letter: T
Question
The evaporation of 130 nm of film of n-pentane from a singlecrystal of aluminum oxide was found to be zero-order with the rateconstant of 1.92x1013 molecules/cm2 *s at 120K. Part A. If the initial surface coverage is 8.9x1016molecules/cm2 , how long will it take for one-half ofthe film to evaporate? t1/2 = Part B What fraction of the film will be left after 12 s? Assume thesame initial coverage as in part A. The evaporation of 130 nm of film of n - pentane from a singlecrystal of aluminum oxide was found to be zero - order with the rateconstant of 1.92x10^13 molecules/cm^2 *s at 120K. Part A. If the initial surface coverage is 8.9x10^16molecules/cm^2 , how long will it take for one - half ofthe film to evaporate? t1/2 = Part B What fraction of the film will be left after 12 s? Assume thesame initial coverage as in part A.Explanation / Answer
a ) Formula : t1/2 = a / 2k Where a is the initial amount kis the rate constant t1/2is the rate constant We have a = 8.9x1016molecules/cm2 k = 1.92x1013 molecules/cm2*s t1/2= 8.9x1016molecules/cm2 / 2 * 1.92x1013molecules/cm2 *s = 2.3 x 103 s b) Formula : k = a / t at = kt = 1.92x1013molecules/cm2 *s *12s = 23.04 x 10 13 molecules/cm2 Fraction left = 23.04 x 1013 molecules/cm2 / 8.9x1016molecules/cm2 = 2.588x 10-3 Fraction left = 23.04 x 1013 molecules/cm2 / 8.9x1016molecules/cm2 = 2.588x 10-3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.