A simplified formula for the speed of sound in water is C=1449+4.6T-0.055T2 +1.4
ID: 650 • Letter: A
Question
A simplified formula for the speed of sound in water is
C=1449+4.6T-0.055T2 +1.4(S-35)+0.017D(m/s)
where T is temperature (degrees Celsius), S is salinity and D is depth in meters. Suppose an experiment is set up to measure the mean ocean temperature with a sound source and receiver located 5,000 km apart. Assume the sound path follows a mean depth of 1000m, where the mean salinity is 35 psu.
If the travel time between source and receiver (1-way) is 56 minutes and 28.25 seconds, what is the mean temperature of the water?
Suppose the water between the sound source and receiver were to warm by .15(degrees Celsius). What would be the change in the acoustic travel time?
Explanation / Answer
C=1449+4.6T-0.055T2 +1.4(S-35)+0.017D(m/s)
for 1st part-- S=35psu D=5000*1000 m
c=1000/(56*60)+28.25 m/s = 0.295 m/s
putting values we get T = 1296.22 C.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.