A simplified formula for the speed of sound in water is C=1449+4.6T-0.055T 2 +1.
ID: 2007950 • Letter: A
Question
A simplified formula for the speed of sound in water is
C=1449+4.6T-0.055T2 +1.4(S-35)+0.017D(m/s)
where T is temperature (degress celsius), S is salinity and D is depth in meters. Suppose an experiment is set up to measure the mean ocean temperature with a sound source and reciever located 5,000 km apart. Assume the sound path follows a mean depth of 1000m, where the mean salinity is 35 psu.
If the travel time between source and reciever (1-way) is 56 minutes and 28.25 seconds, what is the mean temperature of the water?
(knowing distance can infer the temperature)
Explanation / Answer
C = 1449+ 4.6T -0.055T^2 +1.4(S-35)+0.017D(m/s) '
speed = 1449 + 4.6 T - 0.055T^2 + 1.4 * ( 35 - 35 ) + 0.017 * 1000 ;
distance /t = 1449 + 4.6 T - 0.055T^2 + 1.4 * ( 35 - 35 ) + 0.017 * 1000 ;
or ( 5000e3 ) / ( 56 * 60 + 28.25 ) = 1449 + 4.6 T - 0.055T^2 + 1.4 * ( 35 - 35 ) + 0.017 * 1000 ;
or 1475.688 = 1449 + 4.6 T - 0.055T^2 + 1.4 * ( 35 - 35 ) + 0.017 * 1000 ;
solving this ,
or T = 2.1619 C , or T = 81.474 degree C ;
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.