Summer 2017 midterm 1 Problem 1 (40 pts) The pipe coming out of the pump is 640
ID: 637741 • Letter: S
Question
Summer 2017 midterm 1 Problem 1 (40 pts) The pipe coming out of the pump is 640 ft of 3" sch 40 and the end of the pipe has a standard 90 elbow. The pump is of the type found in the attached pump curve using an impeller of 5.88". The cap on the end of the elbow has blown off and water is freely shooting upward like a fountain. The mercury manometer is measuring the pressure rise across the pump under these conditions and Az is found to be 10.1 ft. Based on this information, find how high the fountain of water is shooting out of the elbow opening. Ax Az Hg, SG 13.5 Assume SG of the water 1.0 (Hint: there is more information in this problem than you actually need).Explanation / Answer
Change in pressure = 13.5*1000"9.81*3.078 = 410.65 kpa
?P/rho = v^2 /2 ........... Bernoulli's equation
This 1/2 rho v^2/2 ( kinetic energy) is converted to potentional energy near fountain
From above equation, velocity = 28.66 m/s
? (2*g*H) = V
Height of the fountain = v2/2g = 41.86 m
= 137 feet
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.