Ammonia has been studied as an alternative \"clean\" fuel for internal combustio
ID: 637724 • Letter: A
Question
Ammonia has been studied as an alternative "clean" fuel for internal combustion engines, since its reaction with oxygen produces only nitrogen and water vapor, and in the liquid form it is easily transported. An industrial chemist studying this reaction fills a 25.0 L tank with 3.8 mol of ammonia gas and 2.3 mol of oxygen gas at 53. °C. He then raises the temperature, and when the mixture has come to equilibrium measures the amount of water vapor to be 3.2 mol. Calculate the concentration equilibrium constant for the combustion of ammonia at the final temperature of the mixture. Round your answer to 2 significant digits D:10Explanation / Answer
Initial concentration of NH3 = moles/Volume
= 3.8 mol / 25 mL x 1L/1000mL
= 152 M
Initial concentration of O2 = 2.3/0.025 = 92 M
The balanced reaction with ICE TABLE
4NH3 (l) + 3 O2 (g) ---> 2N2 (g) + 6H2O (g)
I 152 92
C - 4x - 3x +2x +6x
C 152-4x 92-3x 2x 6x
At equilibrium
Moles of water vapor = 3.2 mol
Concentration of H2O = 3.2/0.025 = 128 M
6x = 128
x = 21.33 M
[NH3] = 152 - 4*21.33 = 66.68 M
[O2] = 92 - 3*21.33 = 28.01 M
[N2] = 2*21.33 = 42.66 M
Equilibrium constant expression of the reaction
K = [H2O]6[N2]2/ [O2]3[NH3]4
= [128]6[42.66]2/ [28.01]3[66.68]4
= 1.8 x 10^4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.